Kripto Para Borsaları Nelerdir?

Dünya şu anda teknoloji çağını yaşıyor. Bu teknoloji çağına herkes bir şekilde ayak uyduruyor. Değişim eşyalardan, paralara kadar pek çok sektörde mevcut. Paraların nasıl değiştiğini merak ediyor olabilir ya da anlamamış olabilirsiniz. Bu noktada karşımıza kripto paralar çıkacaktır. Kripto paralar, sanal paralar olarak da ifade edilmektedir. Kripto para birimleri çok fazla araştırılmakta ve merak edilmektedir. Günümüzün en önemli yatırım araçlarının başında gelmektedir. En büyük yatırım araçlarının başında gelen kripto paralar, sizlerin de bildiği gibi Bitcoin ile hayatımıza giriş yaptı. Kripto para birimini elde etmek için pek çok noktanın olduğunun altını çizebiliriz.

Kripto para birimine genellikle madencilik yöntemiyle sahip olmak isteyenlerin sayısı çok fazladır. Dünyada pek çok kişinin madencilik yaparak, kripto para kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak çok fazla cihazın bu konuda çalışıyor olması, blok başına verilen miktarların da düşmesine sebep olmuştur. Madencilik artık günümüzde biraz daha zorlaşmaktadır. Bu işi yapan kişiler ise, madencilik için üretilen bilgisayarlarla çalışmalarına devam etmektedir.

En bilinen Türk Kripto para Borsaları

 • BtcTürk
 • Paribu
 • Koinim
 • Sistemkoin
 • Bittürk
 • Gobaba
 • Bitlo

En bilinen yabancı kripto para borsaları

 • Binance
 • Bittrex
 • Huobi
 • Coinbase
 • Kraken
 • Bithumb
 • HitBTC

Kripto para borsası nedir?

Kripto para borsalarını açıklamadan önce konunun mantığını kavramanız için bir takım örnekler vermek istiyoruz. İlk olarak elinizde bir dolar olduğunu düşünün. Bu doların bozdurulması ya da değerlendirilmesi için bozdurmanız gerekiyor. Bunu da borsalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu noktada devreye giren güvenilir borsalar kripto paraların alışını ya da satışını gerçekleştirebileceğiniz yerler olarak ifade edilmektedir. Kripto para varlığınızı farklı bir birime çevirmek ya da kendi paranıza dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Bu da aslında kripto paraların işlenmesi ve değerlendirilmesi için güvenilir borsa bulmanızın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha ortaya koymaktadır. Kripto para birimlerine sahip olmak için onu satın almanız gerekmektedir. Bu madencilikten de daha kolay bir yöntem olarak ifade edilmektedir. İnternet üzerinden araştırma yaptığınızda karşısına “Kripto Para Borsası” çıkacaktır. Aslında bu işlemi yapan sitelerde bu isim kullanılmaktadır.

guvenilir kripto para borsalari neler

Kaliteli Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışmaktadır?

Kaliteli kripto para borsaları hizmetinin nasıl çalıştığın ve güvenilir olup olmadıklarını nasıl anlayacağınız da önemli bir noktadır. bu borsalar sayesinde isterseniz kripto para alabilir, ya da elinizde kripto paraları bozdurabilirsiniz. Aslında kripto borsaların normal bir borsadan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Normal borsa sistemiyle çalıştıklarını söyleyebiliriz. Değişim siteleri olan bu borsaların, geleneksel ve herkesin kullandığı borsalardan farkını şu şekilde ifade edebiliriz. Burada yatırımlarınızı ve birikimlerinizi kendi kripto para borsasına gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için banka vb. aracı bir kuruma da ihtiyaç duymazsınız. İşlemleri dilediğiniz gibi kendiniz yönlendirebilirsiniz. İşte bu farklar, kripto borsasının normal borsadan ne kadar farklı olduğunu göstermektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kripto para birimleri, sanal olan ve fiziksel hiçbir karşılığı olmayan para birimleridir. Satın alma ve satma işlemleri de aynı para gibi sanal ortam üzerinden yapılabilmektedir. Yani kripto para almak için normal borsalara ya da döviz merkezlerine gidemezsiniz. Çünkü bu paranın fiziksel olarak bir karşılığı bulunmamaktadır. Online olarak internet üzerinden kripto para borsaları aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Paralar Nakde Çevrilir Mi?

Kripto para fiyatları değişiklik gösterebilir. Eğer elinizde kripto paranız varsa, bu paraların nasıl değerleneceğini ve nasıl kullanmak isteyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Her şeyden önce kripto paraların nakde çevrilebileceğini ifade edebiliriz. Nakit olarak kullanmak isterseniz de, kripto para bunun için de kripto para borsalarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu borsalar sayesinde, kripto paralarınızı istediğiniz para birimine kolay bir şekilde çevirebilir, paranızı havale ya da EFT olarak alabilirsiniz.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

Elbette pek çok kişi tarafından tercih edilen ve dünyada hemen hemen herkesin duyduğu bu para biriminin bir takım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantajlarından bahsetmemiz gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

Örnek vermek gerekirse bankalarda küçük bir hesap açmak isterseniz, meydana gelebilecek en küçük hatada bile bir takım sorunlarla karşılaşabilir, hesap açma işleminiz çok uzun sürebilir. Hatta bazen paralarınıza ulaşmak bile çok zor olabilir. Ancak kripto paralar ile bu tür sorunların hiçbir olmayacak. Çünkü bu hizmetlerin hepsi internet üzerinden online olarak verilmektedir. kripto para kullanmak için sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz sanal para cüzdanını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hiçbir ülkenin para birimlerinden etkilenmeyeceği için paranızın değer kaybı gibi bir durumla da karşılaşmazsınız. Sanal olduğu için paranıza da el konulmayacaktır.

Ödeme sistemi her zaman istikrarlı sorunsuz bir şekilde devam eder. Ağ çevrimdışı olsa bile ödemenizi almaya devam edebilirsiniz. İşlem limitinin olmadığını, dünyanın hangi bölgesinde olursanız olun, güçlük çekmeden gerekli miktarı alabilirsiniz.

Kripto Paraların Dezavantajları Nelerdir?

Kripto paraların avantajları olduğu gibi bir takım dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajları şu şekilde belirtebiliriz:

Ne yazık ki dijital ve sanal bir para birimi olduğu için pek çok kişi kripto paraların nasıl kullanacağını çok fazla bilmemektedir. Bu da yanlış kullanımı beraberinde getirmektedir. Dijital para birimi teknolojisi, geleneksel para birimine kıyasla biraz daha zordur. Yatırım yapmadan önce biraz daha dikkatli olmalı ve para kullanımının nasıl olduğunu öğrenmek daha doğru olacaktır. Bilgi eksikliği bu noktada ciddi sorunlara sebep olabilir.

Kripto paralar aslında oynak bir yapı içerisindedir. Fiyatlar yüksek ve değişken olabiliyor. Burada biraz değerden ziyade fiyat bazlı bir işlemin olduğunun altını çizebiliriz.

Hesabınızın her zaman ele geçirilme riski vardır. Bu para birimi sanal olduğu için hacklenme ya da ele geçirilme gibi durumlar her zaman olacaktır. Ancak günümüzde bile normal par birimlerinde bu risklerin olduğunu belirtebiliriz. Bu da bu riskin çok önemli olmadığını ortaya koymaktadır.