Bitcoin Haberleri

Bitcoin günümüzde en çok tercih edilen sanal paraların başında gelmektedir. Sektör içerisinde kendini bu kadar var eden ve ön plana atan bitcoin hakkında merak edilen pek çok detay içeriğimizde mevcut. bitcoin kullanmanın olumlu yanları olduğu gibi, olumsuz yanları da bulunmaktadır.

Dijital ödeme ya da yatırım sistemi olarak tercih edilen bu para birimi karşımıza 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Çıktığı günden itibaren her geçen gün değerini katlayan Bitcoin’in bir takım olumlu ve olumsuz yanları bulunmaktadır. Bizler de bu noktada, Bitcoin olumlu ve olumsuz haberleri sizlere belirtmek istiyoruz. Bitcoin haberleri hakkında tüm merak edilenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bitcoin ile Alakalı Olumlu Haberler

Bitcoin olumlu haberler arasında, zaman sınırlaması olmadığını söyleyebiliriz. Bu para biriminde transfer yapmak isteyenler için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Online cüzdanlar aracılığıyla para transferinizi dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu da günümüzün en önemli kavramlarından biri olan zaman için oldukça avantajlı bir durum oluşturacaktır. Örnek vermek gerekirse, geleneksel ve dünyadaki herkes tarafından kullanılan EFT para aktarımını sadece mesai saatleri içerisinde yapabilirsiniz. EFT mesai saatleri içerisinde gönderim yapmaz. Bu da Bitcoin’in ne kadar avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Bitcoin’de kesinlikle mekân sınırlaması da bulunmamaktadır. İnternet üzerindeki para gönderiminin dışında para göndermek için ATM’ye ya da bankaya gitmeniz gerekecektir. Ancak Bitcoin sisteminde kesinlikle bunun için bir yere gitmenize gerek yok. Bitcoin transferi yapmak isteyenler, fiziksel olarak herhangi bir yere gitmelerine gerek yoktur.

Para transferlerinin de çok hızlı olduğunu belirtebiliriz. Sabırsızlık insanların en kötü huylarından bir tanesidir. Ancak Bitcoin ile transfer yaptığınızda hızlı bir şekilde transfer yapabilirsiniz.

Dünyanın her bölgesinden işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin’i taşımak ve yönetmek son derece basittir. Bunun için sadece bir sanal cüzdanınızın olması yeterli olacaktır. bitcoin’ler diğer para birimleri gibi enflasyondan etkilenmemektedir. 21 milyon adet Bitcoin üretimi olduğu için enflasyon gibi hiçbir olumsuz durumdan etkilenmemektedir.

Ödemelerde hiçbir şekilde alt sınır bulunmamaktadır. Kredi kartı ya da havale yapımında bir takım alt ve üst sınırlar bulunmaktadır. Ancak Bitcoin ile tüm miktarların transferini ve ödemesini yapabilirsiniz.

Bitcoin’in en önemli özeliliğinin taklit edilemez olmasıdır. Bu dijital parayı üretmek için elektrik gücü ve bir ekipmana ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak üretim 21 milyon adet ile sınırlandırılmaktadır.

Bitcoin Olumsuz Haberleri

Bitcoin’in yukarı da belirtildiği gibi pek çok olumlu yanı bulunmaktadır. Ancak bilmeniz gereken Bitcoin olumsuz haberler de bulunmaktadır. Bazı durumlarda Bitcoin’in ciddi kullanılması gerekmektedir.

Bitcoin için en zararlı durum, dolandırıcılıktır. Ne yazık ki yasal bir dayanağı bulunmayan bu para birinin kara para aklama ve dolandırıcılık yöntemlerinde sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz.

Aynı zamanda Bitcoin’e yapmış olduğunuz ödemeleri geri alamazsınız. Yaptığınız işlemlerin geri dönüşü olmaz. Bu sebeple Bitcoin’e giriş yapmak istiyorsanız, bu sanal paraya ilişkin tüm noktaları ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Eğer gizli bir şekilde işlem yapmak istiyorsanız, kimliğiniz korumak için biraz çalışmanız gerekiyor. Çünkü burada işlemler açık bir şekilde yapılmaktadır. Ağda kalıcı bir şekilde yer alacak ve işlemleriniz halka açık şekilde depolanacaktır. Bakiyeler kişiler tarafından görüntülenmektedir. Sağlam adımlar atarak gizliğinizi koruyabilirsiniz. Burada da sorumluluk kullanıcıya aittir.

Yapılan araştırmalara göre Bitcoin ile zengin olabileceğini düşünen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Aslında bu maddi zararlardan daha büyük bir zarar veriyor. Kişiler varını yoğunu, tüm mülkünü satıp Bitcoin’e yatırabiliyor. Ancak şunun altını çizmek istiyoruz ki, Bitcoin ile zengin olmak o kadar kolay değil. Eğer durum o kadar kolay olsaydı, dünyada zenginlerin sayısı, fakirlere göre daha fazla olurdur. Bitcoin’e bel bağlayanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu da hem evlilikleri sonlandırıyor, hem de kişilerin intihar etmesine kadar durum ileri bir seviyeye ulaşabiliyor.

Bitcoin’in genel olarak zararları ve hakkında çıkan olumsuz haberler bu şekilde derlenebilir.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cüzdanınızı mutlaka güvende tutmanız gerekmektedir. Gerçek hayatta cüzdanınızı nasıl güvene aldıysanız, Bitcoin kullanırken de sanal cüzdanınızı güven altına almanız gerekiyor. Bu şekilde paranızı kontrol altına alabilir, kendinizi koruyabilirsiniz. Paranızı korumak ve alacağınız tüm güvenlik önlemleri kişinin sorumluluğu altında bulunmaktadır.