Bitcoin Yorumları

Bugün de adını sıkça duyduğumuz Bitcoin’i gelecekte de çok fazla duymaya başlayacağız. Büyük bir sanal para birimi olan Bitcoin hakkında bir takım olumlu ve olumsuz yorumla bulunmaktadır. Bitcoin, sanal para birimi olarak tanımlanırken, blockhain, şireli olan ancak herkese karşı açık bir şekilde dağıtık veri tabanı olarak tanımlanıyor. Peki, Bitcoin ve Blockhain, günümüzde nasıl yorumlanıyor, neleri değiştirebilir, uzmanların yorumları şu şekilde:

Tapu, kadastro, e devlet gibi pek çok dijital sistem kullanan alan, Blockhain teknolojisine geçiş yapabilir. Bu hem şeffaflaşmayı hem de pratik bir kullanımı getirmektedir. Örnek vermek gerekiyor, Illionis, Blockhain kullanarak, doğum belgelerinin saklanması için pilot çalışmaya başladı bile.

Ülkemizde, henüz Bitcoin ya da Blockhain BDDK tarafından tam bir destek görmemektedir. Ancak gelişmelerin yakından takip edildiği tahmin edilebilir. Doğru zaman aralığı yakalandığı zaman geçişin olabileceği ifade ediliyor. Bitcoin Bakanları, kafeler, restoranlar, dükkânlar, bitcoin ile ödeme kabul edebilir.

Dünya üzerinde ne yazık ki hala bankaların ve ATM’lerin olmadığı bir takım ülkeler bulunuyor. Bitcoin, para transferlerini bankalar ve ATM’ler olmadan yapılabilmenin mümkün olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Bitcoin ile beraber bir takım altcoinler de bulunuyor. bu paraların bir kısmının gelecekte popüler olabileceği ifade ediliyor. Markalar yakın zamanda elektronik ödeme sistemlerini bünyesine dâhil edebilir.

Bitcoin Olumlu Yorumları

Bitcoin’e karşı Bloomberg’den olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor. Bitcoin’e karşı pek çok olumlu yorum bulunduğu gibi olumsuz yorumlar da bulunuyor. Peki, Bitcoin’in yararları nelerdir? Neden Bitcoin’e karşı olumlu bakılıyor?

Bitcoin’in çeşitli alanlarda kullanılabiliyor olması, para transferlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve cüzdanlara istediğiniz yerden ulaşım sağlanması, bu para birimlerine karşı olumlu bakılmasını sağlamaktadır. Bitcoin haberleri farklı kaynaktan takip edilmelidir. Aynı zamanda hesaplar hiç kimse tarafından denetlenmemesi de bazı kesimler için avantaj olarak tanımlanmaktadır.

Bitcoin Hakkında Bilinmeyenler

  • Bitcoin hakkında bilinmeyen bir takım ifadeler bulunmaktadır. Bu ifadelerden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:
  • Bitcoin bir fiyat birimi olarak ifade ediliyor. Ancak Bitcoin bir fiyat birimi değil, sanal bir para birimi olarak ifade ediliyor.
  • Bitcoin’in kesin bir sahibi bulunmamaktadır.
  • Elektronik para birimi olarak tanımlanan Bitcoin, vergilendirilmemekte ve herhangi bir merkeze bağlı olarak çalışmamaktadır. Aynı zamanda kayıt altına alınmadığının da altını çizmek gerekiyor.
  • Merkez Bankası ile ilgili değildir. Bitcoin, hiçbir birime bağlı olarak çalışmamaktadır.

Bitcoin Hakkında Olumsuz Yorumlar

Bitcoin’in bu kadar yaygın olması, şüpheci olan bazı kesimler tarafından, Bitcoin almanın riskli olabileceği ihtimali üzerinde durmasına sebep oldu. Bitcoin almak gerçekten riskli mi? Bitcoin’in olumsuz yönleri var mı?  Merak edilen pek çok detay aşağıda sizler için ifade edilmiştir.

Bitcoin herhangi bir merkeze ya da devlete bağlı değildir. ancak bu onun güvenilmez olduğunu göstermez. Aksine kullanılan sanal paraların çeşitli alanlarda kullanılabileceğini ve denetlenemeyeceğini göstermektedir. Bu durum hem olumlu hem de olumsuz olarak açıklanabilir. İzinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj olarak karşımıza çıksa da kötü ya da olumsuz olarak adlandırabileceğimiz sıkıntılı durumlarda olabilir. Kara para aklama için de tercih edilen Bitcoin’in karşılaşılan en olumsuz kullanımı bu şekildedir. Bu teknoloji üzerinde ne yazık ki çok fazla kişi profesyonel değildir. Özellikle bitcoin halving zamanında dikkatli olmak gerekir. Bu da harcama yapılırken, kaybetme riskinin olabileceğini ortaya koymaktadır. Harcama yaparken sistemlerde sıkıntı olabilir ya da harcama yapacak platform bulamamanız karşılaşabileceğiniz diğer dezavantajlar arasında bulunmaktadır.

Bunun dışında, hacklenme durumu da olabilir. Aslında bu durum, kullanılan tüm kripto paralar için geçerli olabilecek olumsuz bir tehlikedir. İnternet ortamında hacklenme ya da hesapların çalınması sürekli olarak duyduğumuz olaylardır. Ancak bu günümüzde de olabilecek bir durum olduğu için, çoğu kişi hesapların hacklenebilmesini bir dezavantaj olarak görmemektedir.

Bitcoin Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Günümüzde oldukça yaygın bir sanal para birimi olan Bitcoin’in nasıl ve nerelerde kullanılacağı çok fazla merak edilmektedir. Tüm hizmet sektörlerinde bitcoin’in kullanıldığını ifade edebiliriz. Genel olarak Bitcoin’in kullanılacağı alanlardan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz.

  • Gıda
  • Giyim
  • Spor Malzemeler
  • Tüm Hizmet Sektörleri
  • Tüm Teknolojik Ürünler vb.

Görüldüğü üzere Bitcoin’in kullanım alanı çok fazladır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin’in yakın zamanda kafelerde ve restoranlarda da ödeme yöntemi olarak kullanılmasının beklendiğini ifade ediyor.