Kripto Para Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler

Kripto paralar günümüzde en çok tercih edilen ve popüler bir yatırım türü haline gelen önemli para birimleri arasında bulunmaktadır. Kripto paralar kolay bir şekilde ticaret yapabilir, kurallarını, artılarını ve eksilerini öğrenebilirsiniz. Ancak bu paranın ne olduğunu, nasıl değerlendiğini ve piyasasını öğrenmeniz gerekiyor. Burada bilmeniz gereken en önemli noktayı şu şekilde ifade edebiliriz: Kripto paraların çok fazla avantajı vardır. Ancak bilgi eksikliğiniz varsa, paraların dezavantajıyla karşılaşabilirsiniz. eğer bunun olmasını istemiyorsanız mutlaka kripto para fiyatları ve kripto paralar hakkında pek çok noktayı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto paralar hakkında bir takım önemli bilgiler edinmek istiyorsanız, ilk olarak bu paranın ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Aslında bu paranın kökenine inecek olursak, karşımıza kriptografi bilimi gelecektir. Temelinde matematik olan bu para birimi, dünyamızda çok yaygın olup, pek çok kişi tarafından da kullanılmaktadır. Belirtilen biliminin gelişmesi sonucu karşımıza çıkan kripto para, aslında ham maddesi olmayan ve fiziksel karşılığı bulunmayan bir para türüdür. Bu sebeple hiçbir devlet ya da hükümet para birimi üzerinde söz sahibi değildir. Bu da kripto paranın en önemli avantajları arasında bulunmaktadır.

Dünyada çıkan ilk kripto para birimini Bitcoin olarak ifade edebiliriz. Çıktığı ilk dönemden itibaren herkes bu para birimi hakkında bilgi sahibiydi. Peki, sonradan ne oldu da, Bitcoin değerinin bu kadar altına düştü ve artık o kadar tercih edilmemeye başladı? Bu durumda kripto paranın neden değer kaybettiğine değinmemiz gerekiyor. Aslında değer kaybetmekten ziyade, çok fazla tercih edilmesinde dolayı parlar az bulunur bir hale geldi. Durum böyle olunca da eskisi daha cezp edici bir hali kalmadı. Ancak sadece tek kripto para Bitcoin değildir. Bitcoin dışında da bir takım kripto paraların altını çizebiliriz. Zcash, Ethereum, Cosmos gibi çeşitli pek çok kripto para birimlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde de çok önemli ola bu para birimlerine yatırım oldukça fazla. Tabi yatırım yapabilmek için, konu hakkında bir takım bilgilere de sahip olmak gerekiyor. Kripto para nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde.

Kripto Para Ticareti Ne Demek?

Normal para üzerinden düşündüğünüzde, yapılan bir ticaret var. Hatta parayı farklı para birimlerine de çevirebiliyorsunuz. Çoğu kişi kripto paralarda böyle bir hizmet olmadığını düşünüyor. Ancak durum düşündüğünüzden de daha farklı. Çünkü nasıl normal paraları farklı para birimlerine çevirebiliyorsanız, kripto para birimlerini de normal para birimlerine çevirerek değerlendirebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için, kripto para borsalarına hakim olmanız gerekmektedir. Kripto para ticareti bir alım satım işlemidir. Borsa gibi bir sistem üzerinden para satın alınarak, işlem görmektedir. Paranızın hangi zaman değerlendireceğinizi bilmiyorsanız, bunun için düşüş ve yükseliş grafiklerini inceleyerek, sizin için doğru zamanda harekete geçebilirsiniz.

kripto para fiyatlari neye gore degisiyor

Kripto Para Borsaları Ne İşe Yarar?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aktif bir şekilde işlem gören çeşitli kripto para borsasının olduğunu söyleyebiliriz. Aktif olan bu para borsaları sayesinde grafikleri anlık olarak takip edebilir, yatırımlarınızı o şekilde yönlendirebilirsiniz. Ülkemizde aktif olarak hizmet vermeye devam eden kripto borsası Paribu olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de Kripto Para Siteleri Tercih Edilir Mi?

Kripto paralar her ülkede tercih edilen bir para türüdür. Ülkemizde de para değerleri yüksek olan bu kripto paralara çok talep bulunmaktadır. En çok tercih edilen kripto para sitelerinden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

  • BTCTurk
  • Coinbase
  • Kraken
  • Binance
  • Paribu gibi çeşitli kripto borsaları olduğunu ve ülkemizde çok fazla tercih edildiğinin altını çizebiliriz.

 

Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılabilir?

Kurları takip edenler, kripto para ticaretinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Kripto para ticareti için hizmet veren sitelerin birinde hesap açarak, işleme başlamanız gerekmektedir. Paranın değerine göre kaç tane almak istediğinizi belirleyin ve satın alın. Peki, almış olduğunuz bu para nerede birikecek? Tabi ki sanal cüzdanınızda. Kripto paralarınız cüzdanınıza yüklendiği andan itibaren tüm işlemler size ait olacaktır.

Kripto piyasası içerisinde en değerli olan ve en yüksek değere sahip olan para birimlerinden bir tanesi Bitcoin’dir. Garanti bir işlem yapmak ve kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız, bunun için Bitcoin alarak işe başlayabiliriz. Ya da biraz daha az değerli olan Tron, XRP ve Ethereum gibi para birimlerinden de satın alarak işlemlere başlayabiliriz. Kripto para ticaretinden çekinen çok fazla kişi bulunmaktadır. Kripto para madenciliği yapmak ta zorlaştı artık. Düşük miktarla yatırıma başlayabilirsiniz. İlla ki büyük paralarla işe başlamanıza gerek yok. Düşük miktarda yapılan yatırımlar sizin kendinizi daha iyi hissetmeniz yardımcı olacaktır.

Ancak sadece alıp kenara çekilmemeniz gerekiyor. Adı üzerinde ticaret olan bu işlem düzenli olarak takip edilmeyi isteniyor. Nasıl ki analistler sürekli olarak doları, euroyu ya da altını takip ediyor, aynı şekilde kripto paralar da takip edilmeli. Sürekli olarak takip ettiğiniz grafikler ile yatırım hacminizi daha da genişletebilirsiniz.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak Ne Kadar Güvenli?

Bu soruyu soranların büyük bir kısmı, kripto paraların sanal bir para birimi olmasından endişe duymaktadır. Genel olarak şu şekilde ifade edebiliriz ki, risk her zaman her yerde bulunmaktadır. Kripto para fiyatları diğer para birimleri gibi dalgalanma gösterebilmektedir. Ancak riski en aza indirmek de sizin elinizde olacaktır. Piyasadaki hareketleri yakından takip ederek, adımlarınızı daha temkinli atabilir, kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Altcoinlerde risklerin daha fazla olduğu söyleyebiliriz. Bu da yatırım için seçimlerinizi geniş bir araştırma sonucunda yapmanızı önermekteyiz. Dijital para çoğu kişi için yabancı olsa da gerçekten doğru adımlar atıldığında para kazandıran bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Size ait olmayan ve dokunmadığınız bir para elbette endişe yaratabilir. Ancak teknoloji çağında olduğumuzu ve her zaman çağın gerekliliklerine ayak uydurmamız gerektiğinin altını çizmek gerekiyor.