Ripple ve Diğer Kripto Para Grafikleri Nasıl İncelenir?

Tercih eden yatırımcı sayısının günden güne arttığı kripto para birimleri, anlık değer patlamaları ile yatırımcısına büyük kazançlar sağlamaktadır. Yatırımcılar için önemli olan bu yükselişlerin takibinde kripto para grafiklerini okuyabilmek önem kazanmaktadır.

Ripple Grafik teknik olarak yorumlanmakta olup yatırımcıların bu analizlerden yola çıkarak yatırım yapması ve sonrasında kazanç elde etmesi hedeflenmektedir. Bu analizlerle piyasanın yönelimi hesaplanarak yatırımcıların doğru hamle yapmasına olanak sağlanmaktadır.

Kripto para grafiklerini okumak temel seviyede grafik bilgisine sahip olmayı gerektirdiğinden grafik bilgisi eksik olan yatırımcılar grafiği yanlış yorumlayabilirler. Dolayısıyla bu durum yanlış yatırım yapmalarına sebep olabilir.  Kilit kavramlar hakkında bilgi edinen kullanıcılar ise grafik okuma pratiği elde edeceğinden günlük piyasaları takip edebilir. Birçok veri sağlayıcıları olsa da grafikler temelde birbirlerine benzerdir.

Ripple Analizlerde Kullanılan Grafik Çeşitleri

  • Çizgi Grafikleri
  • Çubuk Grafikleri
  • Mum Grafikler Nasıl Okunur?

Çizgi Grafikleri

Çizgi grafikleri, tüm grafikler arasında en basit olanlarıdır. Kripto para birimlerine ait birçok örneği bulunur.  Daha çok yeni yatırımcılar tarafından kullanılan bu grafikler üzerinde bulunan fiyat çizgileri, belirli bir zaman dilimindeki kapanış fiyatlarını ifade eder. Aylık, haftalık, günlük, saatlik gibi periyotlarda fiyat takibi sağlayan çizgi grafikleri tek başına bir anlam ifade etmez. Mutlaka mum grafiklerle desteklenmelidir.

Çubuk Grafikleri

Çizgi grafiğine nazaran daha kapsamlı olan bir grafik çeşididir. Grafikte bulunan veri noktaları çizgi grafiğine göre daha detaylı bilgiler içerir. Birbirini takip eden dikey çubuklardan oluşan bu grafik türü belli bir zaman dilimindeki tüm fiyat değişliklerini gösterir. Ancak buna rağmen çubuk grafiklerinin de yetersiz kaldığı durumlar vardır.

Mum Grafikler Nasıl Okunur?

Kapanış fiyatları yanında kripto para birimine dair pek çok bilgiyi edinebileceğiniz mum grafikler yeşil ve kırmızı renk önem kazanır. Yeşil renk, kapanış fiyatının açılış fiyatına göre düşük olduğunu ifade ederken kırmızı renk bunun tam tersini gösterir. Yatırımcılar işlemlerini gerçekleştirirken mumların kapladıkları alanların genişliğinden yola çıkarak fiyatların nasıl farklılıklar yaratacağını tahmin ederler. Ve buna göre yatırım yaparlar veya yapmazlar.

Ripple Grafik Teknik Analizde Kullanılan En Popüler Teknikler Nelerdir?

Çoğu analist, piyasanın nereye gittiğini ortaya çıkaracak eğilimleri ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Trend çizgileri popüler bir yöntemdir. Bu yöntemle, bir kripto para biriminin fiyatındaki anormallikler göz ardı edilerek varlık fiyatlarının art arda düştüğü durumlarda yükseliş eğilimi saptanmaya çalışır. Bu, mum grafiklerinin şeklini analiz etmekle birleştiğinde, bir eğilimin devam edip etmeyeceğini bilmelerini sağlar ve yatırımcıların kısa vadeli stratejilerinin ne olması gerektiği konusunda karar vermelerine yardımcı olur.

Benzer bir strateji de hareketli ortalama denilen bir şeyi içerir. Bu, bir kripto varlığın tipik fiyatlarını belirli bir süre boyunca izlemeyi ve ilgili birimin belli zaman aralığındaki fiyat değişimlerinin ortalamasını ifade eder. Daha kısa bir zaman dilimi içinde hareketli ortalamaları daha uzun bir zaman dilimi ile karşılaştırmak yeni eğilimleri ortaya çıkarabilir. Bu sayede son büyüme ve düşüşün önemli düzeylerinde toparlanmanızı sağlayabilir.

Sadece Teknik Analize Mi Güvenmeli?

Kripto dünyasındaki en yaygın analiz şekli olmasına rağmen, diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Teknik analizin size, piyasayı etkileyen ve fiyatların yukarı veya aşağı düşmesine neden olan temel faktörleri söylemeyeceğini unutmayın. Hack saldırıları, düzenleyici kararlar, önemli haberler, dönüm noktası anlaşmaları ve yeni ürün lansmanları önde kalmak için size yardımcı olabilir ve mum çubuğunun nereye düşeceği hakkında bir fikir verebilir. Ama yine de temkinli olmakta fayda var. Ripple grafik ile ilgili yazımızın sonuna geldik okuduğunuz için teşekkürler. Ripple nedir yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz keyifli okumalar.