Ethereum başta bir kripto para birimi olarak tasarlanmamıştı ancak fiat varlıklarından altcoinlere kadar mükemmel bir geçiş aracı oldu. Ethereum haberleri de bu gelişmelerle çoğaldı. Esnekliği ve çok yönlülüğü farklı şekillerde uygulanabilir:

  • Proje seçiminde yatırımcılar genellikle Ethereum’u tercih ederler.
  • Platform uygulamalarla doludur ve sayıları giderek artmaktadır.
  • Merkezi olmayan özerk kuruluşlar birbiri ardına ortaya çıkmıştır.
  • Madencilik endüstrisi, ETH potansiyelini kullanarak önemli ölçüde büyümüştür.

ETH Neden Değerli Bir Madeni Para?

Uzmanlar, en büyük 10 kripto varlığından 7’sinin Ethereum’a dayandığını tahmin ediyor. Birçok büyük yatırımcı (Microsoft dahil), Ethereum’u hiçbir şey için satın almamanın, ancak platformla ilgili projelere yatırım yapmanın stratejik olarak daha karlı olduğunu düşünüyor. Sonuçta, kabaca tarif etmek gerekirse, Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için devasa bir platform olan Ethereum blockchain’in coinidir.

Bitcoin bir ödeme aracıysa, Ethereum aynı zamanda güvenli yatırımlar için bir araçtır. Her gün Ethereum tabanını kullanan yeni start-up’lar ortaya çıkıyor. Bunlar ödeme kripto para sistemleri, gerçek zamanlı varlık ticaret platformları (OmiseGo) ve hatta çekiliş platformlarıdır (Augur). Analistlere göre her zaman popüler ve umut verici projelerdir.

Ethereum’un değeri, tüketiciler arasındaki talebi ile doğrudan ilgilidir. Ne kadar çok insan Ethereum’u satın almak isterse, piyasa fiyatı o kadar yüksek olur, Ethereum’un şüphesiz popüler olmasının en büyük nedeni, çökmesi ya da batması gibi bir potansiyel barındırmamasıdır. Yatırımcılar tarafından merakla izlenen Ethereum haberleri sonrası alım-satım talepleri artmaya başlamıştır.

Ethereum Olumlu Haberleri

Ethereum’un gelişimi henüz tamamlanmış değildir. Ethereum gelişimine öncülük eden Ethereum Vakfı, geçmişte iş dünyasını yeni fikirler ile zenginleştirme ve çeşitlendirme yeteneğine sahip olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Anlaşılacağı üzere, Bitcoin’in 2017 yılındaki yükseliş balonunun patlaması gibi bir durumla karşılaşmak mümkün değildir. Ethereum haberleri içinde Bitcoin seviyelerine geleceğine dair beklentilerin gerçeği pek yansıtmadığını söyleyebiliriz.

2020 başlarında Ethereum, büyük bir güncelleme olan Ethereum 2.0’ın ağ geliştirme olan Faz 0’ını açıkladı. Bu süre zarfında, Ethereum, 2021’de Faz 1’den sonra birbirine bağlı 64 tane iç yapısını yenileyeceğini açıkladı. Bu, yeni PoS algoritması ve eWASM ile birlikte ETH2 işlemlerinin öncekinden daha hızlı olmasını sağlayacak ve blockchain kendisini daha verimli hale getirecektir. 2020’de Ethereum, küresel krizde bile mükemmel bir yatırım aracıdır.

Ethereum kripto para birimi uzun ya da kısa vadeli yatırımlar için mükemmel bir seçimdir. Şirketin iş ürünleri, güçlü bir ekibi, güçlü ortaklıkları, ittifakları ve ilgili fonları bulunmaktadır. Ether birçok kripto para birimi hızlıca düşerken bile bu durumdan sağ kurtularak uzun süre ikinci sırada yer almıştır. Bu sebeple güvenilir bir kripto para olan Ethereumun gerçekleştirdiği gelişmeler duyuruldukça Ethereum haberleri yatırımcılar tarafından umutla izlenmeye devam edecektir.

Piyasada Kaç Tane Ether Var?

Mayıs 2020 itibariyle, toplam Ether arzı 110 milyon civarındadır.

Bitcoin’in aksine, Ethereum’un token emisyon programı kasıtlı olarak kesinleştirilmemiştir. Bitcoin, arzını sınırlandırarak ve var olan yeni paraların miktarını yavaşça azaltarak kendi değerini korumayı amaçlar. Öte yandan Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar (DApps) için bir temel sağlamayı amaçlamaktadır. Ethereum grafik inceleyerek te birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Ne tür bir token emisyon programının bu amaca uygun olduğu belirsiz olduğundan, soru açık uçlu olmayı sürdürmektedir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik ağın güvenliği için kritik öneme sahiptir. Blockchain’in adil bir şekilde güncellenmesini sağlar ve ağın tek bir karar verici olmadan çalışmasına izin verir. Madencilikte node’lardan oluşan bu alt küme (madenciler olarak adlandırılır), hesaplama gücünü bir kriptografik bulmacayı çözmek için ayırır.

Aslında madencilerin yaptıkları şey, bekleyen bazı işlemleri yanında bekleyen bir dizi verileri hash etmektir. Bloğun geçerli sayılabilmesi için, hash’in protokol tarafından belirlenen bir değerin altına düşmesi gerekir. Başarısız olursa, bazı verileri değiştirip tekrar denenebilir.

Madencilerin başkalarıyla rekabet edebilmek için olabildiğince hızlı hash yapabilmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı madencilerin güçlerini hash hızı ile ölçülmektedir. Ağda ne kadar fazla hash oranı varsa, bulmacanın çözümü o kadar zorlaşır. Sadece madencilerin gerçek çözümü bulması gerekir. Çözüm bir kez bilindikten sonra, diğer tüm katılımcıların için çözümün geçerli olup olmadığını kontrol etmeleri kolaydır.

Tahmin edilebileceği gibi, sürekli yüksek hızlarda hash yapabilmenin maliyeti pahalıdır. Madencileri ağı güvence altına almaya teşvik etmek için bir ödül verilir. Ödül bloktaki işlemlerin ücretlerinden oluşur.

Ethereum Blockchain Nedir?

Blockchain, Ethereum’un kalbinde yer alan ve protokol tarafından kullanılan bilgileri tutan veri tabanıdır. Ethereum blockchaini, Bitcoin’inkine benzer, ancak depoladığı veriler ve depolama şekli farklıdır.

Blockchainden önce ethereum nedir sorusunun cevabını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Ethereum’un blockchain’ini sayfa eklemeye devam ettiğiniz bir kitap olarak düşünebiliriz. Her sayfaya blok adı verilir ve işlemlerle ilgili bilgilerle doldurulur. Yeni bir sayfa eklemek istediğimizde, sayfanın üstüne özel bir değer eklememiz gerekir. Bu değer ile herkesin yeni sayfaya bir önceki sayfadan sonra eklendiğini ve kitaba rastgele eklenmediği anlamına gelir.

Aslında bu değer bir önceki sayfaya referans veren bir sayfa numarası gibidir. Yeni sayfaya bakarak, bir önceki sayfadan geldiğini kesin olarak söyleyebiliriz. Bunu yapmak için hashing adı verilen bir süreç kullanılır.

Hashing bir parça veri alır – bu durumda, sayfamızdaki her şey – ve benzersiz bir tanımlamaya (hash) döndürür. İki veri parçasının bize aynı hash’i oluşturma olasılığı yoktur. Bu tek yönlü bir süreçtir: bir hash’i kolayca hesaplayabilirsiniz, ancak hash’i tersine çevirerek kullanılan bilgileri elde etmek neredeyse imkansızdır.