Kısaca Kripto Paralar Nedir?

Dünya ekonomisinin bugün ve gelecekte tüm platformlarda geçerli para sisteminin Kripto para olması, ihtimal olmanın önüne geçmiş olmakla birlikte geleceğin transfer teknolojilerinin temelini de bugünlerde çok sağlam atmış görünmekte. Tüm para birimlerinin, ödeme yöntemlerini değiştirmeye aday olmasıyla birlikte dünyadaki öngörülen tek para sisteminin Kripto paralar olmasının çok da uzak gelecekte olmadığı yönünde izlenimler ön plana çıkıyor. Geleceğin yatırım aracı olarak görülen Kripto paralar, sanal bir unsur olmasının yanında, fiziksel karşılığı olmayan, şifrelenmiş, takas işlemlerinde de kullanılabilen, dondurulma riski olmayan yatırım araçlarıdır. Kripto paralar nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde özetlenebilir.

 

Litecoin(LTC) Nedir?

Sürekli gelişime ve yeniliğe yönelik yapılan araştırmalar doğrultusunda 2011 yılı Bitcoin sistemi ile ilgili sorunların düzeltilmesi amaçlı çalışma yılıdır. İlk altcoin olma özellikli Litecoin’i hayatımıza dâhil etmiştir aynı zamanda. Eşler arası kripto para ve açık kaynak yazılım projesi sayılan Litecoinler, eskiden Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Aslında Bitcoin’e benzer çalışma esasına dayalı fakat bazı değişik özellikleri ve artıları bünyesinde bulunduran, algoritmasında farklılık gösteren ve diğer Kripto para değerlerine nazaran daha fazla depolama imkânı sunuyor olması gibi özelliklerle hızlı bir kabullenişi ve yükselişi de beraberinde getiren yatırım araçlarıdır. Açık kaynak şifreleme protokolünü ele alır bu nedenle herhangi bir merkezi otorite tarafından ele alınamaz. Maliyetleri düşürerek para transfer edebilmek amacıyla yola çıkılmış olsa da, Litecoin’e blok oluşturmadaki hızı da eklenince kısa sürede yüksek bir pazar değerine sahip olmuştur.

litecoin nedir sorusunun cevabi

Litecoin Teknolojisi

Litecoin ve türevi dijital para birimleri, tüm işlemlerin şifrelenip korunduğu. Ayrıca hiçbir devlet ya da banka tarafından kontrolü yapılamayan, aracısız yapılan işlemlerin güvenle depolandığı merkeziyetsiz bir yapıdır. Merkezi olmayan blockhain altyapısı ile kullanıcılara hizmet vermektedir. Küresel krizler sonrası oluşan ekonomik güvensizliklere karşı birçok ülkenin, bankalar da dâhil olmak üzere, teknolojiyi kendi ödeme sistemlerine dâhil etmeleri, sürecin de olumlu dönüşüyle birlikte önümüzdeki yıllarda sektörde yerini garantilediğinin göstergesidir. Uluslararası alanda zaman ve maliyetten kazanç sağlamaya yarayan, süreci hızlandıran bir sistem olmasıyla beraber dünya devlerinin de kısa sürede tercihi olmuştur. Dijital kayıt deposu olarak da kullanılabilen. Merkezi olmayan bir doğrulama sistemine sahip olan blockchain teknolojisi, dijital dönüşümün yaşandığı en etkili alandır.

Litecoin Fiyat Karşılığı Ne Kadar?

Litecoin’in Bitcoin’den en önemli farkı daha hızlı işlem onayı sağlamasıdır. Litecoin projesiyle bir blok 10 dakika yerine 2.5 dakikada işlenmeye çalışılıyor. 4 kat daha hızlı bu işlem sayesinde Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee aynı zamanda madencilerin çıkarabileceği para miktarını da böylelikle 4 katına çıkardı. Yani çıkarılabilecek Bitcoin sayısı 21 milyon iken Litecoin’de bu sayı 84 milyon olmakta.

1 Litcoin’in Türk Lirası karşılığının ne kadar olduğunun güncel karşılığı 295,46 Türk Lirası’dır. Litcoin’in fiyatındaki oransal değişimlere baktığımız zamansa, dolar bazında değişim oranlarının haftalık %-9,31, aylık %0,22, yıllık ise %-50,04 oranında değişimleri seyrettiği görülmekte. Litecoinin Türk Lirası bazında ne kadar değişim oranına sahip olduğu ise haftalık  %-10,49, aylık %4,24, yıllık ise %-41,65 şeklinde oransal değişimler göstermekte.

Mayıs ayında $46,96 ile başlayan Litecoin, 20/04/2020 tarihinde $40,40 ile son bir ayın en düşük, 02/05/2020 tarihinde ise $49,34 ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Şu anda ise $42,220’dan işlem görmekte.

Litecoin, 2019 Nisan ayında Haziran 2018 tarihinden sonraki en yüksek fiyata ulaşıp 100 dolara doğru hızla yükselim yapıp. Piyasa değerlerinde beşinci büyük para birimi olarak %30’luk fiyat artışı yaşadı. 2020 Ocak ayında ise son 1 yıldaki en güçlü yükselişini yaparak %10,39’la 55,51 dolardan işlem gördü. Yaşanan bu yükselişten sonra sahip olduğu piyasa değeri $3,500B değerini görmüşken. Toplamda ise kripto para piyasasındaki değerini 1,46’ya çıkartmayı başardı.

Uzun bir süre 3 Amerikan Doları seviyelerinde seyreden Litecoin. 2017 Mart tarihi ile başladığı yükselişle Temmuz ayında 49 dolar seviyesine kadar yükselip kendi rekorunu kırmıştı. Fakat son 2 yılda toplanan verilere bakıldığında yüzde 86’lık bir düşüş yaşadığı gözlemlendi.