Kripto para nedir?

Günümüzde en sık duyulan kavramların başında kripto paralar gelmektedir. Çoğu kimse için geleceğinin para birimi olarak ifade edilmektedir. Şifrelenmiş, dijital ya da sanal para birimi olarak tanımlanabilmektedir. Kripto para nedir sorusunun cevabı basit olarak bu şekilde anlatılabilir.

Günümüzde kripto para kelimesini pek çok yerden duyuyor olabilirsiniz. Bu para birimi devlet başkanları başta olmak üzere pek çok şirketlerin dikkatini çekmiş durumda. Çok fazla kişinin dikkatini çekiyor olsa da ne yazık ki bu para bilinmeyenin bilinmeyen öğesi çoktur. Bizler de bu noktada kripto para hakkında merak edilen pek çok noktayı sizlere aktarmış olacağız. Sanal para olarak da adlandırılan kripto paralara örnek olarak kredi kartlarını gösterebiliriz. Aslında kredi ve banka kartları da sanal paralarla işlem yapmaktadır. İşlem sırasında ortada nakit bir para birimi olmazken, sadece sistemsel bir değişiklik meydana gelmektedir. Bunun da kripto paralarla benzerlik gösterebildiğini ifade edebiliriz. Şimdi kripto para nedir sorusunun cevabını daha ayrıntılı olarak görelim.

Kripto paranın tarihi nedir?

Kripto para al sat bilgisini vermeden önce, kripto paranın tarihinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır. Sonuçta kripto paralar hayatımızda çok eskiden beri olan olgular değildi. Bu sebeple bu para biriminin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını bilmemiz, kullanım öncesinde daha doğru olacaktır. teknoloji, neredeyse hayatımızın 90’lı yıllarından beri var. Aslında daha önce vardı. Ancak 90’lı yıllarda daha belirgin bir şekilde olduğunun altını çizebiliriz. Bu dönemlerde teknolojik bir para oluşturabilmek için çok fazla denemeler yapıldı. Konuyla ilgili çalışmalar Flooz, DigiCash, Beenz gibi kişiler tarafından geliştirilse de şirke içerisinde olan sorunlar sebebiyle başarısız sonuçların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyordu.

Tarihteki ilk kripto para Bitcoin olarak adlandırılmaktadır. Eminiz ki, hepiniz bu para birimlerini çok yakından duydunuz ve takip ettiniz. 2009 yılının başlarında ortaya çıkan bu para biriminin geliştiricisi Satoshi Nakamato’dur. Uçtan uça şifreli bir ağ üzerinden geliştirilen bu sistem herkesin en çoktercih ettiği para türlerinden biri olmaktadır.

Kripto paralar güvenli mi?

Kripto paraların güvenliği de çok fazla tartışılan konuların arasında bulunmaktadır. Burada insanların güvenmediği, ancak bunun boş olduğu pek çok konu bulunmaktadır. Ödeme sistemlerindeki en önemli sorunların başında yapılacak olan bir ödemenin yanlışlıkla iki defa yapılıyor olmasıdır. Bunun için kullanılan ve herkes tarafından en çok tercih edilen yöntem bankalar olmaktadır. Ancak paralar ile araya kontrol eden birinin oluyor olması, bazı kişilerin güvenini azaltmaktadır.

Kripto paralar için de risk bulunmaktadır. Sonuç olarak bu para sisteminde, işlemler, elektronik ortamlar üzerinden sayısal olarak gerçekleştirilmektedir. Takas veya da gönderi tarafından gönderilen bu işlem mutlaka kişiler tarafından doğrulanmalıdır. Daha sonra da işlemi sistem onaylamalıdır. Onaylanan işlem sizlerin de bildiği gibi geri döndürülmesi imkânsızdır. Bu para birimlerindeki en temel risklerin başında hacklenme ya da saldırıdır.

kripto para nedir nerede kullanilir

Kripto para nasıl anılır?

Kripto paralar hakkında yeterli bilgiye sahip olan kişilerin en çok araştırdığı konuların başında kripto paraların nasıl alındığı gelmektedir. Bizler de kripto para nasıl alınır sorusunun cevabını sizlere vermek istiyoruz. Her şeyden önce kripto para alabilmeniz için 2 yolun olduğunun altını çizmek istiyoruz. Bu yöntemler şu şekilde:

Sistem üzerinden para birimleri ile kripto para satın almak
Madencilik sonucunda kripto parayı ödül olarak almak

Görüldüğü üzere kripto paraya sahip olabilmek için 2 önemli ve geçerli olan yol bulunmaktadır. Ancak parayı almak ve daha sonrasında satmak için sanal bir cüzdanınızın olması gerekiyor. Kısacası, bir para adresinizin olması gerekiyor. Aksi durumda ne yazık ki kripto paralarınızı satın alamazsınız.

Alınan kripto paraların da nasıl kullanılacağı merak edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi var olan kripto paralarınızı harcamak ya da satmak için sanal cüzdan almanız gerekiyor. Belirtilen cüzdan adresleri sayesine kripto para için takas yapabilirsiniz. Transfer işlemi için asimetrik şifreleme tekniği kullanılmaktadır. Yapılan işlemlerin her biri ağ üzerinde duyurulmaktadır. Bu da kripto para değerinin birden fazla harcanmasını engellemektedir.

Kripto paralarınızı dilerseniz nakit olarak da değerlendirebilirsiniz. Ancak bunun için işlemi borsalar üzerinden yapmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Borsa üzerinden yapılan satış işlemleri ile gerçek para tutarları hava ya da EFT yoluyla kişinin hesabına gönderilmektedir. 

Kripto Paraları Kullanmak Yasal Mı? Kripto Paraların Bir Avantajı Var Mı?

Kripto paraların bu kadar çok duyulması ya da tercih ediliyor olması, kripto paraların güvenli olup olmadığı sorusunun sorulmasına sebep olmaktadır. Eğer düzenli olarak bu işten para kazanıyor ve hesabınıza bir para akışı olduğu tespit edilirse, bu durumda vergi ödemeniz gerekebilir. Ancak bu durum kazancınızın sorgulandığı durumlarda yapılmaktadır. Bunun için kazancı, kripto para takas işleminden elde ettiğinizi belirtebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgiyi ise hesap dökümleriniz sayesinde doğrulatabilirsiniz. Bunların dışında kripto para birimlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. bu avantajlardan en önemli 2 maddeyi şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Kripto paralarınızın olduğu hesaba hiçbir şekilde el konulamaz, hesabınızın dondurulması söz konusu olamaz.
 • Ülkelerin ekonomik durumuna bağlı olmadığı için hiçbir şekilde etkilenmez. (Dolar, euro vb. para birimleri gibi)

En Değerli Kripto Para Birimleri

Geçtiğimiz dönemlerde kripto para birimleri çok fazla konulmakta ve araştırılmaktadır. Ancak fark edildikten ve popüler olunduktan sonra ne yazık ki kripto para birimleri eski değerini kaybetti. En değerli olan kripto para birimleri konusunda bir takım bilgileri şu şekilde paylaşabiliriz:

 • IOTA
 • Tether
 • Stellar
 • EOS
 • Cardano
 • Litecoin
 • Ripple
 • Ethereum
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin

Genel olarak en popüler olan kripto para birimlerini bu şekilde sıralayabiliriz.